Politechnika Łódzka zakończyła projekt realizowany przy współudziale Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, który miał na celu wpłynąć na poprawę czystości wody w zalewie Sulejowskim. Koncepcja powstała w ramach programu Waterpraxis. Projekt, na który Unia Europejska przeznaczyła ponad 2 mln euro, miał na celu poprawę stanu wód śródlądowych w krajach regionu Morza Bałtyckiego. Politechnika Łódzka jest jedyną Polską uczelnią, która otrzyma dofinansowanie w ramach programu, bo złożony przez nią projekt był jednym z najlepiej ocenionych w konkursie przeprowadzonym przez Komisję Europejską. Uczelnia dostała na opracowanie koncepcji polepszenia wód Zalewu Sulejowskiego 195 tys. euro. Oprócz PŁ w programie uczestniczyły
• Narodowy Instytut Środowiska Finlandii – lider projektu,
• Hamburg University of Applied Sciences, Niemcy
• University of Aarhus, National Environmental Research Institute, Dania,
• Kaunas University of Technology, Litwa,
• Kaliningrad State Technical University, Rosja.
W celu poprawy czystości wód Zalewu opracowany został projekt budowy kanalizacji, która odprowadzi ścieki z Zarzęcina - miejscowości wypoczynkowej, produkującej bardzo dużo zanieczyszczeń w okresie letnim - do oczyszczalni w Mniszkowie. Wykonany został m.in. projekt techniczny, plan oddziaływania inwestycji na środowisko, a wszystko poprzedziły konsultacje społeczne.
Waterpraxis był programem pilotażowym. Badania Politechniki Łódzkiej dotyczące Zalewu Sulejowskiego mogą być w kolejnych latach przekładane na poprawę stanu wód w innych akwenach na terenie całej Polski. Dzięki uczestnictwu w programie, województwo łódzkie będzie uprzywilejowane przy pozyskiwaniu środków unijnych na realizację instalacji oczyszczającej wody Zalewu.
W środowym spotkaniu 28.03.2012 r., oprócz marszałka Witolda Stępnia, uczestniczyli m.in. prof. Ireneusz Zbiciński, kierownik projektu z Politechniki Łódzkiej, prof. Jerzy Skrzypski, Janusz Ciesielski - wójt Gminy Mniszków, Jerzy Milczarek - z-ca Wójta Gminy Mniszków - przedstawiciele gminy gdzie będzie realizowany projekt. Zaproszona została również Aleksandra Zimińska-Stolarska, która jest w trakcie realizacji pracy doktorskiej na podstawie przeprowadzonych badań.
Film ze spotkania można zobaczyć tutaj.
Źródło: lodzkie.pl
Damian Milczarek