Gmina Mniszków została zakwalifikowana do programu „Leśna Akademia Sportu Dzieci i Młodzieży” organizowanego przez Fundację „Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej” oraz Centrum Informacyjne Lasów Państwowych. Partnerem projektu jest Polski Związek Lekkiej Atletyki.
Uczestnikami projektu jest 15 szkół z 2 nadleśnictw : Piotrkowa Tryb. i Smardzewic.
Programem zostały objęte wszystkie szkoły naszej gminy: Szkoła Podstawowa im. płk. W. Kucharskiego „Wichra” w Błogiem Rządowym, Szkoła Podstawowa w Bukowcu nad Pilicą, Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Stoku oraz Gimnazjum Publiczne w Mniszkowie.
Celem projektu jest promocja aktywności ruchowej dzieci i młodzieży z terenów wiejskich, poprzez organizację cyklicznych pozalekcyjnych zajęć sportowych, organizowanych na terenach Lasów Państwowych, ze szczególnych uwzględnieniem istniejącej bazy rekreacyjnej utworzonej przez Lasy Państwowe (trasy turystyczne, rowerowe, ścieżki dydaktyczne, leśne kompleksy promocyjne). Zajęciom sportowym towarzyszą zajęcia z edukacji przyrodniczej i ekologicznej, oparte o ofertę edukacyjną Lasów Państwowych.
Udział w zajęciach dla uczniów jest nieobowiązkowy i nieodpłatny. Zajęcia i zawody odbywają się w dwóch grupach wiekowych: szkoła podstawowa – klasy IV-VI oraz gimnazjum – klasy I-III. Zajęcia w szkole prowadzone są przez wytypowanych nauczycieli z grupą uczniów (min. 10 os.) w terminie od 4 maja do 14 czerwca 2015 r.
Podczas zajęć realizowane są moduły:
a) moduł sportowy - zajęcia podzielono na treningi bieżące, rajd terenowy oraz udział w olimpiadzie. Projekt zakłada realizację zajęć pozalekcyjnych w wymiarze 2 godzin lekcyjnych w tygodniu. Zajęcia bieżące (treningi) prowadzone są na terenie szkoły lub w jej bezpośrednim sąsiedztwie na terenach leśnych. W ramach zajęć w szkole powinien odbyć się min. jeden rajd terenowy, polegający na przeprowadzeniu treningu w kompleksie leśnym.
b) moduł przyrodniczy – obejmuje realizację zadań w oparciu o scenariusze opracowane wspólnie z pracownikami edukacyjnymi Lasów Państwowych. Celem realizacji tego modułu jest zachęcenie uczniów do zdobywania najważniejszych informacji o bogactwie fauny i flory kompleksów leśnych.
Podsumowaniem zajęć będzie olimpiada w dniu 15 czerwca 2015 r., w której powinni wziąć udział wszyscy uczniowie zaangażowani w projekt. Olimpiada będzie składała się z konkurencji sportowych oraz quizów o tematyce sportowej i przyrodniczej.
Za uczestnictwo w olimpiadzie uczniowie otrzymają nagrody (dyplomy, medale, drobne upominki). Nagrody o wyższej wartości (np. sprzęt sportowy) będą przyznawane grupom za zwycięstwo w zawodach.
Elżbieta Wroniszewska