Urząd Gminy Mniszków

Deklaracja dostępności Aktualności Zdjęcia Kontakt BIP
obrazek nagłówka 0
Zalew Sulejowski - Zarzęcin
obrazek nagłówka 1
obrazek nagłówka 2
Zalew Sulejowski - Zarzęcin
obrazek nagłówka 3
Zalew Sulejowski - Zarzęcin
obrazek nagłówka 4
Zalew Sulejowski - Zarzęcin
obrazek nagłówka 5
Zalew Sulejowski - Zarzęcin
obrazek nagłówka 6
Konstantynów - w oddali Błogie Rządowe
obrazek nagłówka 7
Widok z ul. Polnej w Mniszkowie
obrazek nagłówka 8
obrazek nagłówka 9
Błogie Rządowe - dolina Radońki
obrazek nagłówka 10
Kościół w Błogiem Szlacheckim
obrazek nagłówka 11
Mniszków
obrazek nagłówka 12
Rezerwat Błogie
obrazek nagłówka 13
Biblioteka w Mniszkowie
obrazek nagłówka 14
Kościół w Błogiem Szlacheckim
obrazek nagłówka 15
obrazek nagłówka 16
obrazek nagłówka 17
Konstantynów
obrazek nagłówka 18
obrazek nagłówka 19
Droga Błogie - Stoczki
obrazek nagłówka 20
Droga Błogie - Stoczki
obrazek nagłówka 21
Kościół w Błogiem Szlacheckim
obrazek nagłówka 22
Park Dworski w Mniszkowie
obrazek nagłówka 23
Park Dworski w Mniszkowie
obrazek nagłówka 24
Droga Błogie - Stoczki
obrazek nagłówka 25
Gminna Biblioteka Publiczna w Mniszkowie
obrazek nagłówka 26
obrazek nagłówka 27
Stadion LKS Mniszków
obrazek nagłówka 28
Orkiestra dęta
obrazek nagłówka 29
baner 77
Szukaj
baner 210
baner 191
baner 168
baner 81
baner 16
baner 11
baner 201
baner 177

Stronę odwiedziło

19298667

gości

Liczba osób online

36
Aktualności gminy Mniszków
grafika
Powiązane galerie zdjęć
grafika
Dodano: 12-05-2015
Liczba zdjęć: 22
Wizyta Radnych w Z.C.B. Owczary
Dodano: 12-05-2015  |  DM  |  wyświetleń : 17941
PDF

 

29 kwietnia 2015 r. odbyła się VI Sesja Rady Gminy Mniszków. Jednym z punktów obrad był wyjazd do Zakładu Ceramiki Budowlanej w Owczarach. Radnych, wraz z Panem Wójtem i Zastępcą, po obiekcie oprowadził Pan Robert Stępień, jeden z właścicieli zakładu. Goście przebyli całą ścieżkę procesu technologicznego, od miejsca wyładowywania gliny, do miejsca składowania palet z cegłą i załadunku na ciężarówki. Pan Robert opowiedział historię zakładu i z detalami odpowiadał na wszelkie pytania wszystkich zgromadzonych.

Jest to największy zakład w Gminie Mniszków. Zatrudnia 120 pracowników.

 

 

Historia:


ZCB OWCZARY funkcjonuje nieprzerwanie od 30 lat. Jednakże tradycja produkcji wyrobów ceramicznych w niewielkiej miejscowosci Owczary pod Sulejowem jest bardzo długa i ciekawa.

 

Pierwszą cegielnie na tym terenie prowadzili Cystersi z sulejowskiego klasztoru. W działającej od XVIII w. manufakturze wyrabiano cegły gotyckie oraz dachówki, które wykorzystano do rozbudowy klasztoru a także do naprawy zniszczonego podczas potopu szwedzkiego Zamku Królewskiego w Piotrkowie Trybunalskim.

Na cegle użytej do budowy zachowanej do dziś części obiektów klasztornych widnieje napis OWCZARY. Forma i styl tego napisu posłużyła jako wzór obecnego logo.

W roku 1819 pod zaborem austryjackim dokonano kasaty zakonu. Po prowadzonej przez zakonników cegielni obecnie nie ma śladu. Jej lokalizacja nie jest trudna, ponieważ na przyległych do obecnie istniejącej cegielni polach pod kilku centymetrową warstwą ziemi można znależć duże ilości gruzu zabytkowych cegieł i dachówek.

 

Na terenie Owczar w przeszłości funkcjonowały jeszcze dwie cegielnie. Jedna od końca XIX w do II wojny światowej, druga od połowy lat 50-tych do początku lat 90-tych. XX w.

Lokalizacja cegielni w Owczarach spowodowana jest występowaniem rzadkich na terenie Polski iłów kredowych. Surowiec ten występuje jedynie na podkarpaciu, w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego i Sulejowa. Niezwykle korzystne parametry tego surowca przesądziły o zastosowaniu wyprodukowanych z niego cegieł do budowy monumentalnych obiektów.

 

Cegły pochodzące z funkcjonującego do dziś zakładu znalazły zastosowanie przy budowie kilku kościołów. W całości z tego materiału wzniesiono w latach 80-tych kościoły w Zajączkowie , Przygłowie, Kunicach, Radomiu i Kielcach. Założycielem cegielni w roku 1978 był Lech Stępień. Początkowo była to cegielnia jakich wiele powstało w tym okresie w Polsce, charakteryzowała sie ona ubogim parkiem maszynowym, będącym w dużej części produktem inwencji właściciela. Jedynym produktem wytwarzanym w tym okresie była cegla pelna. Formowana ona byla ręcznie i wypalana w piecu kręgowym własnej konstrukcji. Taki stan rzeczy trwał do roku 1994, kiedy to po śmierci właściciela zarządzanie zakładem przejęli synowie, Rafał i Robert Stępień. Dokonali oni rozbudowy zakładu, zmiany technologii i zakupili nowy park maszynowy, przekaształcając tym samym "małą cegielnie" w nowoczesnby zakład ceramiki budowlanej.

 

W roku 2002 r rozpoczęto budowę całkowicie nowego zakładu produkcyjnego. Obecnie funkcjonuje nowy zakład i część zmodernizowana na początku lat 90-tych starego zakładu. Nowy zakład, składający się z wydziałów przerobu i formowania masy, suszarnii i pieca tunelowego, jest całkowicie zautomatyzowany, a wszystkie procesy produkcyjne sę sterowane komputerowo.

Inwestycja nowego zakładu prowadzona była we współpracy z Łódzką Agencją Rozwoju Regionalnego przy wykorzystniu środków Unijnych w ramach programu wzrost konkurencyjności .

 

 

Proces technologiczny:

 

Proces produkcji cegły zaczyna się od kopalnii. Ze względu na rozwój firmy i wzrost produkcji powiększać się musi zaplecze surowcowe. Firma prowadzi prace poszukiwawcze i badawcze w celu zapewnienia do produkcji najwyższej jakości surowców.

Po ukopaniu surowiec transportowany jest na teren zakładu. W celu zapewnienia ciągłości dostaw. Firma posiada własny silny transport samochodowy.

W celu ujednolicenia parametrów surowca do produkcji, jest on hałdowany na okres jednego roku. Proces ten jest jednym z najistotniejszych elementów jakości i stabilności wytwarzanych produktów.

Po przerobie na ciężkim zestawie maszyn odpowiednio dobrane surowce składowane są w dołowniku masy ceramicznej gdzie podlegają procesowi homogenizacji.

Z dołownika surowiec dostarczany jest za pomocą zautomatyzowanej koparki czerpakowej do przecieraka sitowego a następnie do agregatu próżniowego gdzie zostaje uformowane plastyczne pasmo, które cięte jest na odpowiedniej długości wyroby.

Następnie wyroby trafiają do suszarni gdzie obniża się ich wilgotność do 3%. Po wysuszeniu cegły ładowane są na wózki pieca tunelowego.

Wypał następuje w temperaturze 965 st. C . Cały proces wypalania jest zautomatyzowany i skomputeryzowany.

Przesów wózków piecowych w piecu oraz ich transport w hali piecowej jest całkowicie zautomatyzowany i odbywa się bez ingerencji pracowników.

Urządzenie paletyzuje w sposób zmechanizowany gotowe wyroby. Wyrobów na paletach są paskowane automatycznie.

 

 

Nowa linia produkcyjna:

 

Zakład został nominowany do tytułu - JAKOŚĆ ROKU 2008.

Nowy Park Maszynowy składa się z wydziałów przerobu i formowania masy, oraz suszarni i pieca tunelowego. Wszystkie urządzenia sa sterowane komputerowo, a do ich obsługi wystarcza tylko jedna osoba. Park Maszynowy spełnia wszystkie standardy nowoczesności, czego skutkiem jest wysoka jakość produktów.

 

 

Źródło: owczary.pl

Damian Milczarek

PDF
DRUKUJ
baner 45
baner 146
baner 46
baner 145
baner 47
baner 147
baner 48
baner 148