W niedzielę 23 czerwca 2013 r. delegacja powiatu opoczyńskiego, także z gminy Mniszków z wójtem Januszem Ciesielskim, wzięła udział we mszy świętej w Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie. Msza św. rozpoczęła się uroczystą procesją Episkopatu Polski prowadzącą wokół budynków z kościoła dolnego do górnego. Na początku mszy św. nastąpił moment poświęcenia górnego kościoła wchodzący w skład Sanktuarium Bł. Jana Pawła II. Następnie po modlitwie wiernych poświęcono ołtarz. Uroczystej Eucharystii przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.
Podczas niedzielnej uroczystości 50-lecie przyjęcia święceń kapłańskich obchodzili: metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Jan Zając i biskup diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusz Rakoczy. Była to także 25. rocznica sakry biskupiej metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza i biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej Jana Szkodonia. Jubileusz 25-lecia święceń kapłańskich obchodził biskup Grzegorz Ryś, zaś 20-lecie kapłaństwa świętował biskup Damian Muskus. List gratulacyjny nadesłał papież Franciszek.
Po mszy św. odbyło się otwarcie Muzeum Jana Pawła II w tymczasowej siedzibie, ponieważ właściwy budynek znajduje się w budowie. Prezentuje ono pamiątki i przedmioty osobiste papieża. Również po mszy na terenie sanktuarium rozpoczął się piknik rodzinny oraz pokaz papieskich samochodów, w tym repliki Stara, którym Jan Paweł II podróżował podczas pierwszej pielgrzymki do Polski.
Sanktuarium jest częścią Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”, które powstaje od 2008 r. na tzw. „Białych Morzach” w Krakowie. Kościół bł. Jana Pawła II znajduje się na terenie dawnego Solvay’u, gdzie podczas okupacji pracował Karol Wojtyła.
Wewnątrz marmurowego ołtarza umieszczonego pośrodku ośmiobocznego Kościoła Relikwii znajduje się ampułka z krwią Papieża, zamkniętą w szklanej szkatule. Na marmurowej posadzce umieszczono herby Jana Pawła II, Benedykta XVI i kard. Stanisława Dziwisza. Na ścianach znajdują się obrazy przedstawiające Ojca Świętego wizytującego najbardziej znane sanktuaria maryjne na świecie.
W Sanktuarium pielgrzymi mogli także zobaczyć płytę z grobu Jana Pawła II pochodzącą z Grot Watykańskich Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Na płycie umieszczony jest relikwiarz w formie otwartego Ewangeliarza, którego strony przewracał wiatr w czasie pogrzebu Papieża.
W budynku „Veritas” można było obejrzeć ekspozycję kopii Całunu Turyńskiego wraz z Towarzyszącą wystawą „Kim jest Człowiek z Całunu?”.
Pielgrzymka zakończyła się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
Renata Bętkowska